Čím krmit koně
Krmení,krmení,krmeníčko!!!
-Koně jsou takzvaní pomalí jedlíci:mají poměrně malé žaludky vzhledem ke značné velikosti střev a musí doplňovat potravu v pravidelných intervalech. Krmení koní je složité. Podobně jako lidé jsou koně osobnosti a značně se liší svými požadavky na kvalitu a druh potravy, kterou potřebují, aby si udrželi zdraví a dobrou kondici.
V podstatě se krmivo koně skládá z objemného krmiva a koncentrátů.
Do objemného krmiva patří:
-Seno: existují dva druhy sena seté a luční. Seté seno je vhodné pro těžce pracující koně, neboť je většinou výživnější než luční seno.Vzniká sušením trav speciálně vysévaných každý rok, které obsahují vysoce kvalitní rostliny, jako je jílek vytrvalý a bojínek luční.Druhý druh sena je seno luční. Pořizuje se z běžného porostu pastvin a je na dotek měkčí a často zelenější než seno seté.Obsahuje různorodější rostliny než seté a je většinou méně výživné a vhodnější pro koně, kteří vykonávají lehčí práci.Novější typ sena, který je uzavřený v pytlích a hodí se více pro koně s dýchacími potížemi, je silážové seno.Silážové seno se může míchat se senem, nebo zcela nahradit objemné krmivo.Řezanka je seno buďto samotné, nebo smíchané s jednou třetinou ovesné slámy a rozřezané na malé kousky.Může se přidávat do koncentrátů, aby se podpořilo žvýkání, a tím i trávení.
Koncentráty :
- jsou krmiva jako oves nebo ječmen.Jsou to energeticky bohatá krmiva.
Oves byl vždy považován za ideální obilninu pro koně. Podporuje žvýkání
a zamezuje přílišnému hltání. Jedinou nevýhodou ovsa je nízký poměr mezi obsahem vápníku a fosforu. Oves však nemusí být vhodný pro všechny koně, neboť může být příliž energetický. Ječmen má ještě vyšší hodnotu než oves, ale menší obsah vlákniny. Podává se většinou mačkaný, ve formě vloček. Kukuřice má vysoký obsah škrobu ale nízký obsah bílkovin a vlákniny. Většinou se podává ve formě vloček, nebo drobných částic.Může být velmi výživná a podává se koni v malých dávkách. Otruby, vedlejší produkt při zpracování pšenice. Obsahují velké množství vlákniny a často se podávají koním, kteří nepracují nebo mají dietu. Sušené se podávají v malých dávkách , smíchané s ostatním krmivem a nebo jako kaše, která se připravuje tak, že otruby a hrst soli přelijeme vařící vodou( takovým množstvím, aby kaše nebyla moc řídká),poté necháme zchladnout a podáváme koni třeba s mrkví
. Lněné semínko je bohaté na tuky a často se podává ke zlepšení srsti. Ale pozor jestliže ho nejprve neuvaříme je jedovaté!!!!! (obsahuje totiž kyselinu kyanovodíkovou). Lněné semínko zalijeme vodou a necháme přes noc namočit. Další den přidáme vodu asi 2litry na 110g semínka, směs přivedeme do varu a několik hodin dusíme. Po schladnutí ho můžeme přidat do otrubové kaše nebo k běžnému krmivu. Cukrová řepa je dobře stravitelný zdroj energie a vlákniny. Má vhodný poměr mezi vápníkem a fosforem. Dřeň řepy se
prodává v kostkách a nebo nakrouhaná. Před krmením jí musíte namočit minimálně na dvanáct hodin, do dvojnásobného množství vody. Jestliže se dřeň dostatečně nenamočí,´může v žaludku koně nabobtnat s možnými fatálními důsledky!!. Melasa je vedlejší produkt při výrobě cukru.Je tmavá, lepkavá a velmi chutná. Může se v malých množstvích přidávat do krmiva ke zvýšení energetického obsahu, zlepšení kvality srsti a nalákání špatných jedlíků.
Zlatá pravidla krmení:
-Krmte způsobem, který je koni přirozený v malých dávkách a často. Kůň má totiž vzhledem k jeho tělu poměrně malý žaludek.
-Rozdělte množství koncentrovaného krmiva do tří-čtyř dávek za den.Nikdy nedávejte více než 1.8kg koncentrovaného krmiva.
-Krmte vždy ve stejný čas.
-Žlaby pravidelně čistěte čistou vodou.
-Nikdy nenechávejte neskrmenou potravu ve žlabu.
-Nikdy nekrmte přímo před ježděním.
-Nikdy náhle neměňte krmivo.Nové druhy zavádějte postupně v průběhu minimálně jednoho týdne.
-Seno dávejte po koncentrovaném krmivu a největší podíl na noc.
- Nikdy nenechávejte koně déle než 8 hodin bez potravy.
-Kůň musí mít neustále k dispozici čistou čerstvou vodu.
-Krmivo uchovávejte v čistých, suchých, proti hlodavcům odolných nádobách a seno v krytých prostorech, chránené zdola před vlhkostí.
-Krmivo by mělo být různorodé. Můžete podávat jablka, nebo mrkve lépe rozkrájené, aby se zabránilo udušení - zvláště není-li kůň dobrý jedlík.
- Sítě na seno musí být upevněny bezpečně a vysoko, aby se do nich kůň nemohl zachytit kopytem. Položení sena na zem je bezpečnější a přirozenější.
-Koně by měli mít v dosahu sůl, aby mohli vyvážit případné nedostatky v potravě. Solný liz je vhodným způsobem jejího podávání.
-Namočením sena několik hodin před krmením do čisté vody zamezíte vdechování plísňových spór.
-Kůň musí mít neustálý zdroj vody. Voda tvoří asi 60procent váhy dospělého koně.
-Voda se mění před krmením.
-Po napití kůň nesmí vykonávat těžkou práci.
-Nádoby na vodu udržujeme v čistotě.
-Automatické napáječky kontrolujeme každý den.
Komentáře
Přehled komentářů
dík dost mi to pomohlo pedro mi nechtěl jest granule tak jsem mu namíchala oves z granulemi a kukuřicí a už papá jak o život :)
Zkrmování chrástu z krmné řepy:
(Děda-, 26. 9. 2010 10:52)Prosím, poraďte mi někdo, zda se může podat koním ke zkrmení řepný chrást.Myslím, že přežvýkavci ho mohou zpracovat, ale koni hrozí kolika. Mám pravdu a nebo je to jinak? Děkuji za radu.
super
(radek, 27. 1. 2010 20:39)konečně někdo normalní kdo nepodceňuje krmení koně,jsem rad že existuješ
krmení
(natka a Pedro, 16. 11. 2013 15:41)